Oto kilka pytań i odpowiedzi, które zebraliśmy na temat pogody
Jeśli chodzi o warunki pogodowe, kluczowymi czynnikami wpływającymi na wytwarzanie energii są warunki oświetleniowe oraz temperatura pracy modułów fotowoltaicznych.
Te warunki pogodowe ze złymi warunkami oświetleniowymi spowodują zmniejszenie wytwarzania energii przez system. Powszechne są: ciągły deszcz i mgła.
Ponadto, jeśli temperatura nie mieści się w zakresie temperatur pracy modułów fotowoltaicznych, generowanie energii przez system również zostanie zmniejszone. Częste są: upalne dni i wyjątkowo zimna pogoda. Moduły fotowoltaiczne mają normalny zakres temperatur pracy, a w tym zakresie współczynnik konwersji energii słonecznej modułów jest najlepszy. Jeśli temperatura powietrza nie mieści się w tym zakresie temperatur, aktywuje się system samoochrony komponentu, co skutkuje zmniejszoną wydajnością wytwarzania energii.
Czy ma to wpływ na wytwarzanie energii, jeśli pada deszcz lub jest pochmurno?
Moduły ogniw fotowoltaicznych mogą również generować energię elektryczną przy pewnym słabym świetle, ale wytwarzanie energii zostanie zmniejszone, ponieważ czas świecenia jest skrócony, a natężenie światła jest stosunkowo osłabione. Ale obliczoną przez nas średnią roczną produkcję energii (taką jak 1100 kWh/kw/rok) można osiągnąć. W przypadku ciągłej deszczowej lub mglistej pogody, natężenie promieniowania słonecznego jest niskie, a jeśli napięcie pracy systemu fotowoltaicznego nie może osiągnąć napięcia początkowego falownika, system nie będzie działał. Szczególnie w przypadku dachów płaskich, gdy opady są zbyt duże, panele słoneczne mogą być przesiąknięte deszczem, ponieważ wsporniki dachu płaskiego są zainstalowane stosunkowo nisko. Aby zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się wody na płaskim dachu i tworzeniu małych oczek wodnych, przed deszczem można dodać zestaw systemów odwadniających, aby skutecznie odprowadzić wodę.O ile gromadzenie się wody nie jest zbyt głębokie, wpływ na akumulator panel będzie mały.
Jak radzić sobie z takimi problemami jak uderzenia pioruna, grad, wycieki prądu w fotowoltaice domowej?
Przede wszystkim skrzynki rozdzielcze DC, falowniki i inne linie sprzętowe posiadają funkcje ochrony odgromowej i przeciążeniowej. W przypadku wystąpienia nienormalnego napięcia, takiego jak uderzenie pioruna i wyciek, zostanie ono automatycznie wyłączone i odłączone, więc nie ma problemu z bezpieczeństwem. Ponadto wszystkie metalowe ramy i wsporniki na dachu są uziemione, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas burzy. Po drugie, powierzchnia naszych modułów fotowoltaicznych jest wykonana z super odpornego na uderzenia szkła hartowanego, które przeszło rygorystyczne testy (wysoka temperatura i wysoka wilgotność) podczas przechodzenia certyfikacji UE. Co więcej, dobre uziemienie jest ważną podstawą powodzenia środków ochrony odgromowej Generalnie instalatorzy rozważą problem ochrony odgromowej i wykonają system uziemienia odgromowego podczas instalacji elektrowni.
Czy instalacja modułu fotowoltaicznego jest nieefektywna, gdy jest zimno lub gorąco?
Moduły fotowoltaiczne czerpią energię ze światła, a nie z ciepła. Tak więc zimna pogoda nie ma nic wspólnego z ilością wytwarzanej energii fotowoltaicznej. W obszarach narażonych na niskie temperatury energia jest generowana za każdym razem, gdy światło słoneczne pada na elementy. W rzeczywistości niższe temperatury mogą sprawić, że moduły fotowoltaiczne będą działać jeszcze lepiej.Ze względu na współczynnik temperaturowy, w miarę nagrzewania się modułów fotowoltaicznych, wyższe temperatury mogą powodować degradację mocy modułów. TestPV dowiedział się, że standardowa temperatura pracy ogniwa wynosi 25°C, gdy moduł fotowoltaiczny pracuje normalnie. W warunkach pracy powyżej 25°C moc wyjściowa modułu będzie tłumiona odpowiednio o każdy stopień wzrostu temperatury.W tym czasie na wytwarzanie energii przez moduł fotowoltaiczny ma wpływ współczynnik temperaturowy modułu fotowoltaicznego. W normalnych warunkach, na każdy wzrost temperatury ogniwa o 1°C, moc wyjściowa modułów monokrystalicznych typu N spada o 0,38% wartości odniesienia, a moc wyjściowa modułów typu P spada o 0,42% wartości odniesienia.
Czy zimowy śnieg ma wpływ na wytwarzanie energii? Czy wyczerpie się moc?
Moduły fotowoltaiczne i śnieg mogą współistnieć, a wytwarzanie energii przez moduły fotowoltaiczne pokryte śniegiem zależy od jakości i instalacji modułów fotowoltaicznych. Moduły fotowoltaiczne przechodzą testy cyklu termicznego podczas produkcji, aby poradzić sobie z ekstremalnymi zmianami temperatury w wysokich temperaturach i zimnym klimacie.W testach TC moduły są poddawane ekstremalnym zmianom temperatury. Testowane moduły fotowoltaiczne umieszczono w komorze środowiskowej, schłodzono do -40°C, przetrzymywano, a następnie ogrzewano do 85°C i ponownie przetrzymywano. Elementy były również poddawane działaniu prądu o maksymalnej mocy wraz ze wzrostem temperatury, a proces ten powtarzano 200 razy.
Prawidłowo zainstalowane moduły fotowoltaiczne topią się szybciej niż zwykłe dachy. Dodatkowo, jeśli w bardzo zaśnieżonym terenie można wybrać projekt instalacji wiaty fotowoltaicznej.
W zimie intensywność promieniowania będzie nieuchronnie słaba, usłonecznienie będzie krótkie, a ogólna produkcja energii będzie mniejsza niż latem, co również jest zjawiskiem normalnym. Ponieważ jednak rozproszony system fotowoltaiczny jest podłączony do sieci, tak długo, jak w sieci jest prąd, nie zabraknie prądu i przerw w dostawie prądu dla odbiorników domowych.
Czy system wytwarzania energii fotowoltaicznej może oprzeć się niebezpieczeństwu gradu?
Jeśli mieszkasz w północnej części kraju lub w dowolnym miejscu o ekstremalnych warunkach pogodowych, możesz wyobrazić sobie moduły fotowoltaiczne rozbijane przez szybką kulę lodową. Jednak są one również testowane. Kwalifikowane komponenty w systemie podłączonym do sieci fotowoltaicznej muszą przejść rygorystyczne testy, takie jak maksymalne obciążenie statyczne (obciążenie wiatrem, obciążenie śniegiem) z przodu 5400 Pa, maksymalne obciążenie statyczne (obciążenie wiatrem) 2400 Pa z tyłu oraz wpływ grad o średnicy 25mm z prędkością 23m/s. Dlatego grad nie zaszkodzi systemowi wytwarzania energii fotowoltaicznej. O ile nie napotka ekstremalnych warunków pogodowych gradu, cząstki gradu wielkości jajek uderzają w panele fotowoltaiczne, a elektrownia fotowoltaiczna może ucierpieć.
Czy tajfun ma jakiś wpływ na moduły fotowoltaiczne?
Gdy moduł znajduje się na zewnątrz, musi wytrzymać nie tylko obciążenie wiatrem, obciążenie śniegiem, ciśnienie statyczne na powierzchni modułu (takie jak układanie modułów, wchodzenie po nim itp.) oraz obciążenie lodem. IEC61215 reprezentuje również test obciążenia wiatrem z eksperymentalną metodą obciążenia mechanicznego. Zgodnie z definicją normy IEC61215: Dla współczynnika bezpieczeństwa w podmuchach 2400 Pa odpowiada to prędkości wiatru 130 km/h (lub 36,1 m/s). Zgodnie z poziomem tajfunów, to znaczy produkty modułowe powinny być w stanie wytrzymać tajfuny powyżej poziomu 12.
Wybór naukowego projektu, wysokiej jakości komponentów i wsporników oraz paneli fotowoltaicznych, które spełniają specyfikacje, są ważnymi czynnikami, dzięki którym domowe elektrownie fotowoltaiczne mogą wytrzymać ekstremalne warunki pogodowe. Jeśli produkcja energii spadnie lub wystąpią inne nienormalne warunki po ekstremalnych warunkach pogodowych, należy skontaktować się z personelem posprzedażnym w celu sprawdzenia i wymiany systemu.