Energetyka fotowoltaiczna jest technologicznym sposobem na ekologiczne, niskoemisyjne życie. Systemy fotowoltaiczne składają się z szeregu urządzeń, takich jak panele fotowoltaiczne, kable i inwertery, i są podatne na różne czynniki, zwłaszcza naturalne. W niniejszym artykule omówiono niektóre działania mające na celu radzenie sobie z czynnikami naturalnymi.
1) Wybór lokalizacji dla projektów elektrowni jest ważny
W każdej porze deszczowej wiele obszarów ma większą szansę na intensywne opady i powodzie. Według statystyk, gdy elektrownie fotowoltaiczne w tych obszarach cierpią na pęcherze wodne, oprócz niektórych elementów fotowoltaicznych można jeszcze uratować, sprzęt elektryczny jest w zasadzie zrujnowany. Dlatego ważne jest, aby zbadać i wybrać miejsce realizacji projektu elektrowni.
Przy wyborze miejsca na elektrownię należy kompleksowo rozważyć wymagania administracyjne dotyczące wyboru miejsca PV, warunki klimatyczne, takie jak zasoby światła słonecznego, warunki geograficzne i adresowe, warunki hydrologiczne, jakość atmosfery, warunki transportu i warunki przesyłu energii. Co najważniejsze, lokalizacja elektrowni powinna w miarę możliwości unikać huraganów, tornad, obszarów zagrożonych trzęsieniem ziemi i obszarów zalewowych.
W zakresie warunków hydrologicznych należy zwrócić uwagę na maksymalne krótkotrwałe opady, głębokość wody, poziom zalewu, warunki drenażu itp. Czynniki te będą miały bezpośredni wpływ na system montażu instalacji PV, konstrukcję podstawy montażowej i wysokość urządzeń elektrycznych. Jednocześnie w projektach typu roof-top należy w pełni uwzględnić nośność dachu.
2) Wybór właściwego uchwytu montażowego instalacji PV
Opór wiatrowy instalacji PV jest w dużej mierze zdeterminowany przez mocowanie PV. Teoretyczny maksymalny opór wiatru dla mocowań PV wynosi 216 km/h, a maksymalny opór wiatru dla mocowań śledzących PV wynosi 150 km/h (większy niż 13 poziomów tajfunów). Aby wytrzymać tajfuny, najpierw potrzebne są bardzo mocne mocowania PV. Dlatego instalacje PV muszą wzmocnić swoje fundamenty i mocowania, a także zapewnić wytrzymałość ramek modułów. Wymaga to ukierunkowanego projektowania miejsc, ścisłej kontroli jakości produktów i rozsądnego obliczania nacisków wiatru i śniegu.
Z kolei jeśli chodzi o ochronę przed zanurzeniem, nie należy zwiększać wysokości wspornika tylko ze względu na samą wodoodporność. Zapewnia to wprawdzie ochronę przed zalaniem, ale znacznie zwiększa koszty, a takie ekstremalne sytuacje są obecnie jeszcze rzadkością. Należy zatem bardziej rozważyć zapewnienie urządzeń odwadniających zgodnie z lokalnymi warunkami meteorologicznymi i hydrologicznymi lub zainstalowanie dodatkowych tymczasowych urządzeń odwadniających w przypadku intensywnych opadów.
3) Zakładanie urządzeń odwadniających
Ze względu na obfite i skoncentrowane opady deszczu na niektórych obszarach w pewnych porach roku, trudno jest uniknąć ulewnych deszczy, nawet jeśli niektóre montaże instalacji PV są budowane wysoko i lokalizowane bardzo starannie. Na przykład elektrownie rybackie i fotowoltaiczne oraz pływające fotowoltaiczne (FPV) są budowane na szczycie wody, a gdy ulewny deszcz podniesie powierzchnię wody, panele zostaną uszkodzone. Jeśli w tym momencie uda się w porę odprowadzić nadmiar wody deszczowej, nie doprowadzi ona do zanurzenia paneli. Dlatego ważne jest, aby uwzględnić warunki drenażu, a najskuteczniejszym sposobem na to jest obecnie dodanie naukowego systemu drenażu.
Dla ogólnej rodziny dachów skośnych rozproszona elektrownia fotowoltaiczna, ze względu na własne możliwości odwadniania, generalnie nie pojawi się nadmierna ilość wody, wpływ intensywnych opadów może być znikomy. Elektrownie z płaskim dachem są jednak stosunkowo niskie pod względem montażu, więc jeśli jest zbyt dużo deszczu, panele prawdopodobnie zostaną zmoczone przez deszcz. Dlatego, aby zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się wody na płaskich dachach i tworzeniu się małych oczek wodnych, można zainstalować dodatkowy zestaw systemów odwadniających, aby skutecznie odprowadzić wodę przed nadejściem intensywnych opadów.
4) Jak zabezpieczyć się przed wnikaniem piasku i pyłu w dłuższej perspektywie?
Średnie i duże elektrownie fotowoltaiczne powinny uprościć tworzenie sieci systemowych, przestrzegać 25-letniego bezobsługowego projektu eksploatacji systemu, realizować efektywną eksploatację i konserwację w późniejszym okresie, stosować falowniki o stopniu ochrony IP65, realizować wewnętrzną i zewnętrzną izolację środowiskową, utrzymywać urządzenia w stabilnym środowisku pracy, monitorować, obsługiwać i konserwować, zarządzać i alarmować z czasu, przestrzeni i urządzeń na wielu poziomach i w wielu wymiarach, a także ograniczać wpływ temperatury, piasku, mgły solnej itp. ze środków technicznych. Wpływ środowiska zewnętrznego na żywotność urządzenia.
W tym samym czasie elektrownie fotowoltaiczne mogą również używać falowników łańcuchowych z całkowicie zamkniętym naturalnym rozpraszaniem ciepła, które mogą wytrzymać ataki piasku i pyłu przez długi czas bez wpływu na wytwarzanie energii i żywotność elektrowni fotowoltaicznej.
Aby uzyskać więcej informacji na temat instalacji falownika i środków ostrożności, możesz przeczytać ten artykuł od nas.
5) Wykupić odpowiednie ubezpieczenie.
Teraz na rynku takiego sprzętu fotowoltaicznego w procesie eksploatacji napotkane klęski żywiołowe lub nieoczekiwane wypadki spowodowane przez szkody majątkowe, istnieje już odpowiednie ubezpieczenie, aby zminimalizować ryzyko w eksploatacji sprzętu fotowoltaicznego, aby skutecznie chronić trwałość dochodów fotowoltaicznych.
Musimy zrozumieć, że zakres ubezpieczenia PV zawiera następujące trzy główne rodzaje ubezpieczeń: ubezpieczenie mienia, ubezpieczenie odpowiedzialności, ubezpieczenie jakości. W celu zmniejszenia nieuniknionych strat spowodowanych przez klęski żywiołowe, społeczeństwo zazwyczaj wybiera zakup ubezpieczenia majątkowego.
Maysun Solar, producent modułów PV z 15-letnim doświadczeniem, może zapewnić Ci wysokiej jakości panele słoneczne. Możesz również skontaktować się z nami w celu uzyskania wyceny produktu, klikając przycisk poniżej.