"PV+Agriculture" jest wschodzącym modelem biznesowym dla energetyki fotowoltaicznej i jest rodzajem projektu kompozytowej energetyki fotowoltaicznej. Model ten rozwiązuje problem konkurencji o ziemię między elektrowniami fotowoltaicznymi a rolnictwem i osiąga wielokrotne wykorzystanie ziemi w procesie produkcji rolnej, zapewniając silne wsparcie techniczne dla zrównoważonego rozwoju rolnictwa i przemysłu fotowoltaicznego. W rzeczywistości, oprócz tego, że gospodarstwo staje się autonomiczne i samowystarczalne pod względem energetycznym, może również produkować nadwyżkę energii (zamiast wykorzystywać ją na własny użytek), która może być sprzedawana do sieci krajowej.
Jak można zainstalować fotowoltaikę w gospodarstwie?
Oprócz dachu szopy, można ją zainstalować również na dachach stodół, spichlerzy, innych budynków, gruntów czy szklarni. Szklarnie należą do dziedziny fotowoltaiki rolniczej i są reprezentowane przez szklarnie fotowoltaiczne, których dachy są zastąpione przez nieprzezroczyste lub przezroczyste panele słoneczne.
System fotowoltaiczny na farmie, szopie lub innej konstrukcji pozwala na przechwytywanie promieni słonecznych i przetwarzanie ich na energię elektryczną, w pełni wykorzystując energię odnawialną. Dzięki temu gospodarstwo może bez zakłóceń zaspokajać swoje potrzeby energetyczne, a energia ta może być wykorzystywana do ogrzewania, klimatyzacji lub różnych funkcji produkcyjnych.
Ile PV potrzebuję dla mojego gospodarstwa?
Rolnicze systemy PV mogą występować w różnych rozmiarach i mocach, a najbardziej odpowiedni wybór zależy od samego przedsiębiorstwa, na przykład pod względem zapotrzebowania na energię.
- Zalecana minimalna moc to około 20kWp, poniżej której może nie spełnić potrzeb gospodarstwa. Ta opcja jest idealna dla gospodarstw o średnim rocznym zużyciu energii na poziomie 26 000 kWp. System PV tego typu wymaga około 220 m2 powierzchni do montażu paneli.
- Jeśli firma jest większa i ma większe zapotrzebowanie na energię, referencyjna moc średnia wynosi 50 kWp. Dla średniego rocznego zużycia 65 000 kWp jest to właściwy wybór. Firmowa instalacja PV tego typu wymaga powierzchni około 550 m2.
- Maksymalna zalecana moc odpowiada 100 kWp. Powyżej tej wartości moc większa niż 100 kWp może być nadmierna. Dla gospodarstwa zużywającego około 130 000 kWp rocznie jest to właściwy wybór. Dla instalacji PV o tej mocy wymagana jest powierzchnia ok. 550 m2.
Polityka związana z fotowoltaiką rolniczą
W UE, oprócz pełnego wdrożenia CEP (Clean Energy Package), a w szczególności dyrektywy o odnawialnych źródłach energii, istnieje kilka inicjatyw politycznych zachęcających do rozwoju rolniczej PV w Europie.
Jednak w niektórych krajach europejskich, takich jak Włochy i Francja, obecne przepisy zabraniają instalacji naziemnych systemów PV na obszarach rolniczych z powodów, które obejmują, oprócz potencjalnych problemów środowiskowych, takich jak utwardzenie gleby, degradacja krajobrazu i różnorodności biologicznej, żądanie od zainteresowanych stron, aby zmaksymalizować moc PV i skorzystać z wysokich dotacji, niezależnie od wymagań świetlnych upraw.
Francuska firma solarna TSE opracowała rolniczy dach obrotowy PV, który pozwala dużym maszynom rolniczym przejeżdżać pod panelami. System posiada obrotowy dach, który może pomieścić bifacjalne moduły słoneczne o wysokości ponad 5,5 metra. Zadaszenie osadzone jest na czterosłupkowej konstrukcji o wymiarach 27 metrów na 12 metrów.
Włochy mają odpowiednią zachętę o nazwie PNRR, a konkretnie 1,5 miliarda euro na całe terytorium kraju, z czego maksymalne wydatki kwalifikowane na jednego beneficjenta są równe 250.000,00 euro (bez VAT). Panele słoneczne mogą być instalowane wyłącznie na dachach budynków wykorzystywanych do celów rolniczych/gospodarczych/agro-przemysłowych, a więc również nie na ziemi.
Maysun Solar, jako producent modułów fotowoltaicznych z 15-letnim doświadczeniem zawodowym, może dostarczyć Państwu wysokiej jakości panele słoneczne. Mamy doświadczenie z dużymi systemami PV i możesz zobaczyć nasze przykłady projektów:
Możesz również skontaktować się z nami w celu uzyskania wyceny produktu, klikając przycisk poniżej.