W ubiegły wtorek członkowie Parlamentu Europejskiego głosowali 343 do 216, przy 78 głosach wstrzymujących się, aby przyjąć projekt środka mającego na celu zwiększenie wskaźników renowacji i zmniejszenie zużycia energii oraz emisji gazów cieplarnianych. Członkowie Parlamentu będą teraz negocjować z Radą, aby uzgodnić ostateczną formę projektu ustawy.
Proponowana zmieniona dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBDII: Energy Performance of Buildings Directive) wymaga, aby wszystkie nowe budynki korzystały z systemów dachów słonecznych do 2028 r., a remontowane budynki domowe - do 2032 r. Możesz przeczytać "Przewodnik po zakupie PV" Maysun'a.
Tło ustawy.
Wcześniej, 15 grudnia 2021 r., Komisja Europejska przyjęła wniosek legislacyjny, który reguluje kluczowe aspekty dekarbonizacji w sektorze budowlanym w ramach tzw. pakietu "Fit for 55". Nowe europejskie prawo klimatyczne (lipiec 2021) włącza cele 2030 i 2050 do wiążącego prawa europejskiego.
W 2022 roku Komisja uruchomiła inicjatywę "Słoneczne dachy", która wymaga, aby wszystkie nowe budynki publiczne, komercyjne i mieszkalne instalowały fotowoltaikę w sposób stopniowy.
Do tej pory przyjęto zmienioną dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków EPBDII, której celem było włączenie zastosowań PV i magazynowania energii do głównego nurtu modernizacji i projektowania budynków oraz przyspieszenie dekarbonizacji istniejących budynków, przy czym w zaktualizowanej wersji dyrektywy rozszerzono jej zakres o ograniczenie emisji z budynków, a nie tylko poprawę ich charakterystyki energetycznej.
Plany i wpływ dyrektywy
Celem dyrektywy jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (GHG) i zużycia energii w sektorze budowlanym UE do 2030 r. oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Koncentruje się również na zwiększeniu wskaźnika modernizacji energetycznej w nieefektywnych budynkach oraz poprawie wymiany informacji na temat charakterystyki energetycznej.
- Nowe budynki będą zeroemisyjne od 2028 r.
- Środki mające pomóc w zmniejszeniu kosztów energii i przeciwdziałaniu zmianom klimatu
- Środki wsparcia dla gospodarstw domowych znajdujących się w trudnej sytuacji
- Budynki odpowiadają za 36% emisji gazów cieplarnianych
Dyrektywa stanowi, że do 2030 roku krajowe budynki mieszkalne muszą osiągnąć co najmniej klasę charakterystyki energetycznej E, a do 2033 roku klasę D. Klasy wahają się od A do G, przy czym G odpowiada najgorszej wydajności 15% budynków w państwach członkowskich. Budynki niemieszkalne i publiczne będą zobowiązane do osiągnięcia tej samej oceny odpowiednio do 2027 i 2030 roku. Jednocześnie dyrektywa zaleca, aby krajowe plany renowacji obejmowały systemy wsparcia ułatwiające dostęp do dotacji i finansowania, aby zapewnić znaczną premię za gruntowną renowację, zwłaszcza w przypadku budynków o najgorszej charakterystyce, oraz aby zapewnić ukierunkowane dotacje i subsydia dla gospodarstw domowych znajdujących się w trudnej sytuacji.
Termin upływa w 2026 r. dla nowych budynków zajmowanych, eksploatowanych lub będących własnością instytucji publicznych oraz w 2032 r. dla budynków mieszkalnych poddawanych gruntownej renowacji. Zabytki są wyłączone z nowych przepisów i pozwalają krajom UE na wyłączenie budynków chronionych ze względu na ich wyjątkową wartość architektoniczną lub historyczną, budynków technicznych, budynków w tymczasowym użytkowaniu oraz kościołów i miejsc kultu.
Budynki będą musiały poprawić swoją efektywność energetyczną poprzez prace izolacyjne, ulepszenia systemu grzewczego i inne środki, gdy zostaną sprzedane, wynajęte, zakontraktowane na mocy nowych umów lub poddane poważnym remontom.
Co powinniśmy zrobić
W obliczu kryzysu energetycznego Europa stara się osiągnąć swoje cele w zakresie dekarbonizacji na lata 2030 i 2050. Przy szybko rosnących cenach energii konwencjonalnej i rosnącym udziale energii odnawialnej, tania i wysokowydajna fotowoltaika dachowa jest opłacalnym wyborem. Środki polityczne, takie jak dotacje rządowe, ulgi podatkowe i obniżki opłat oraz przyspieszone zgody na przyłączenie do sieci zostały wprowadzone w różnych miejscach, aby zachęcić do rozwoju rozproszonego PV. Dla nas instalacja paneli słonecznych jak najwcześniej jest niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem. Przeczytaj Maysun "Okres zwrotu kosztów instalacji PV"
Maysun Solar, jako producent modułów PV z 15-letnim doświadczeniem, może zapewnić Ci wysokiej jakości panele słoneczne, kliknij przycisk poniżej, aby skontaktować się z nami w celu uzyskania wyceny produktu.