Komisja Europejska opublikowała nowe wytyczne w sprawie pomocy państwa na rzecz klimatu, ochrony środowiska i energii ("CEEAG"), które będą obowiązywać od stycznia 2022 r. Ostatnie wytyczne CEEAG zostały zrewidowane w 2014 roku.
Nowe unijne zasady "pomocy państwa" wspierają projekty na rzecz ochrony środowiska, w tym ochrony klimatu i wytwarzania zielonej energii. Obecnie, zgodnie z Europejskim Zielonym Rozdziałem, CEEAG zapobiega pomocy dla paliw kopalnych, dalej ogranicza pomoc dla gazu ziemnego i w inny sposób integruje zasadę "nie wyrządzaj znaczącej szkody". Pomoc na rzecz energii odnawialnej jest obecnie uwzględniona w kategorii "pomoc na dekarbonizację".
Claire Couet, dyrektor ds. polityki w SolarPower Europe, powiedziała: "Pomoc państwa ma do odegrania ważną rolę w przyspieszeniu inwestycji w najbardziej zrównoważone i wydajne technologie energetyczne. Nowe ramy pomocy państwa zapewniają państwom członkowskim znacznie większą elastyczność w projektowaniu mechanizmów pomocowych, a co ważne, dostarczają im odpowiednich narzędzi do realizacji unijnego celu klimatycznego na rok 2030, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o 55%.
Couet kontynuuje: "Ponieważ coraz więcej państw członkowskich zwraca się ku energii słonecznej i magazynowaniu, aby zmniejszyć narażenie na zmienne ceny energii elektrycznej napędzane gazem, hybrydowe przetargi na energię słoneczną wprowadzone w nowych zasadach dotacji umożliwią rozwój tych technologii."
Naomi Chevillard, starszy doradca ds. polityki w SolarPower Europe powiedział: "Zgodnie z nowymi zasadami pomocy państwa, projekty PV na dachach o mocy do 1 MW, a także projekty w 100% oparte na energii odnawialnej należące do społeczności lub MŚP o mocy do 6 MW, nie będą obciążone konkurencyjnymi procesami przetargowymi. Umożliwi to większej liczbie obywateli i przedsiębiorstw europejskich inwestowanie w energię słoneczną i przyspieszy transformację energetyczną opartą na prosumencie."
Chevillard dodał: "Nowe zasady pomocy państwa zachęcają do składania ofert w przetargach dotyczących określonych zastosowań energii odnawialnej, takich jak agrosolarne i pływające instalacje słoneczne, zapewniając Europie utrzymanie konkurencyjnej pozycji globalnego lidera w zakresie innowacyjnych technologii fotowoltaicznych."